81 dnů do Vánoc ♥

Kdo, kde nosí dárky ?

30. října 2011 v 11:59 | *PeťulQa*
Zdroj.v-a-n-o-c-e.blog.cz
Belgie
V dřívějších dobách byly Belgické Vánoce především rodinným religiózním svátkem. Teď však i v Belgii řádí americký Santa Claus. Typickým belgickým vánočním zvykem je, že všichni, mladí i staří, jdou po rodinné oslavě 25.prosince odpoledne bruslit na zamrzlé zavlažovací kanály.

Dánsko
Podle starého zvyku musí být každý dárek pro obdarovaného velkým překvapením. Lidé v Dánsku věří, že čím větší je překvapení, tím šťastnější budoucnost je čeká. V některých oblastech Dánska se udržuje starý obyčej "vítání vánočního posla". Posel zaklepe na dveře a každému dá speciální dárek.Finsko
Ve Finsku rozdává radost bělovousý dědeček Velký Ukko. Poznáte ho především podle vysoké červené čepice a laskavého pohledu v moudrých očích.

Itálie
Tradici klasických velebných vánočních mužů, dědů a dědečků známých z většiny zemí Evropy narušuje v Itálii jediná žena. Není nikterak pohledná a už vůbec ne mladá. Říkají jí čarodějnice Befana a dárky roznáší až 7.ledna.

Francie
Pro vánoční svátky ve Francii je typický bíle oblečený Papa Noel. Zejména v Paříži se stále zachovává zvyk, že dospělí členové rodiny spěchají po rozdání dárků na večeři do dobrých restaurací. Vánoční večeře nezapře vyhlášenou francouzskou kuchyni, mívá až 12 chodů.

Irsko
Irové dávají na Štědrý večer do oken svíčky, aby posvítili na cestu Svaté rodině a dalším poutníkům. Po štědrovečerní večeři dávají lidé na stůl chléb a mléko pro Josefa, Marii a malého Ježíška a dveře domu zůstávají nedovřené. To vše jako symbol pohostinnosti.

Lucembursko
"Schéi Chreschtdeeg" je pozdrav, kterým se lidé zdraví v Lucembursku a dal by se přeložit jako "hezké vánoční svátky". I v Lucembursku jsou Vánoce rodinným a religiózním svátkem (dárky roznáší Ježíšek). Rodina se schází k typickému zimnímu jídlu, kterým je černý pudink s mačkanými bramborami a jablečnou omáčkou.
Německo
Německem na Štědrý den prochází Christkind neboli Ježíšek, ale zejména v severních oblastech obchází tradiční Weihnachtsman, který má zrzavé vousy i vlasy a dlouhý plášť s kapucí.

Portugalsko
Portugalci slaví na Štědrý den ráno svátek zvaný "consoda". Na stůl prostírají talíře pro duše mrtvých, kterým servírují jídlo. Věří, že tento skutek jim v příštím roce přinese štěstí. Oslavy Vánoc jsou spojené se silným náboženským založením Portugalců.

Řecko
Na Štědrý večer obcházejí děti na vesnici všechny domy a zpívají vánoční koledy. Za to dostávají malé sladké odměny. Dárky se rozdávají až 1.ledna, na den sv. Basileje, který je obdobou Santa Clause.
Švédsko
Ve Švédsku obchází domy stařeček Jultomten v doprovodu skřítků a trpaslíků.

Velká Británie
O vánocích nenavštěvuje britské děti Ježíšek, ale sv.Mikuláš. znají ho pod jménem Santa Claus a důkladně se na jeho příchod připravují. Do krbu nebo za okno pověsí punčochu, aby jim do ní v noci z 24. na 25. prosince mohl nadělit drobné dárky a cukroví. Zvyk strojení vánočních stromečků se do Anglie rozšířil z kontinentu a byl přijat spolu s protestantskou vírou.
K vánočnímu stromu se ve Velké Británii váže krásná legenda. Podle ní v horách přebývá dobrácký a štědrý vládce Vánoc. Vchod do jeho jeskyně hlídá 63 trpaslíků. Když nastanou Vánoce, vykřikne třiašedesátý trpaslík před vchodem do jeskyně: "Vánoce!" a trpaslíci vyběhnou do lesů kácet jedle. Stromky slavnostně ozdobí a v žádném domě potom nemůže takový vánoční stromek chybět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Shannonová Sabča Shannonová | Web | 30. října 2011 v 17:30 | Reagovat

zajimavy clanek docela sem se do nej zacetla

2 Pavlinka:] Pavlinka:] | Web | 1. listopadu 2011 v 19:14 | Reagovat

Docela mě dostal Velký Ukko:-D :-D Super článek:-) Jinak děkuju♥

3 inexpensive prom dresses inexpensive prom dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 11:11 | Reagovat

That led to some frank talk in relation to priorities.
http://www.movedress.com/flower-girl-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.